Szoláriumozás

Színterápia – A színek gyógyító ereje

 

Betegség, depresszió, rossz hangulat. Gondoltad volna, hogy a színek ezek legyőzésében mind segíthetnek? Nézzük mire jó a színterápia, mit gyógyithatsz kedvenc színeiddel!

Az ősi kultúrákban már igen korán felismerték és hasznosították is a fény pozitív erejét, a görögök a hélioterápia, avagy fénykezelés nevű módszer formájában alkalmazták. A legelső úgymond színterápia valószínűleg a kiadós napfürdőzés volt. Ma is élünk a napfény adta energiával, és ha fel akarunk töltődni egy kicsit, már néhány napon töltött perc is hatásos lehet. Vagy gondoljunk arra, hogy tavasszal mennyire várjuk az első napsugarakat.

A különböző színek is a napfényhez hasonló pozitív hatással lehetnek a szervezetünkre, közérzetünkre, hangulatunkra. Csak tudni kell, hogy milyen területeken, testünk mely pontján vagy éppen melyik betegség esetén alkalmazhatjuk egyiket-másikat. Nézzük, hogy melyik szín pontosan mire is jó!

Vörös
Meleg szín, a forróság, a szerelem, a szexualitás jut róla eszünkbe, valamint kapcsolatba hozható a termékenységgel is. A vörös hatására gyorsabban ver a szív, felgyorsul a vérkeringés és némi adrenalinlöketet is kapunk. Izgató, stimuláló hatású, keringést serkentő tulajdonsága miatt nagyon jó a különböző testfunkciók élénkítésére, továbbá fájdalmas menstruáció izomgörcs, lassú vérkeringés, vérszegénység, székrekedés, terméketlenség, gyenge izomműködés esetén is alkalmazható. Ugyanakkor izgató hatása miatt szívbetegek, magas vérnyomással közdők, asztmások és epilepsziás betegek számára nem ajánlott.

Narancssárga
A narancs is melegséget áraszt, ám nincs olyan izgató hatása, mint a vörösnek. Ez az öröm színe. Éppen ezért energetizál, szabadságra, mozgásra, aktivitásra késztet, amolyan motivációs szín. Élénkítő, frissítő hatású, kirángat a melankóliából, depresszióban szenvedőknek kiváló terápia. Reumás tünetek enyhítésére, pajzsmirigy- és egyéb hormonproblémákra, bőrbetegségek, emésztési zavarok kezelésére is használható, valamint görcsoldó hatása is van.

Sárga
Még mindig a meleg színeknél tartunk, a sárga a hevülést, lelkesedést hozza az életünkbe. Stimuláló hatású, élénkíti az idegrendszert, serkenti az agyi és mentális tevékenységet. Elősegíti a kalciumfeldolgozást, ezért csontritkulásos betegek gyógyításában hasznos lehet. A sárga szín hatásos lehet továbbá gyomor-, máj-, vagy epeproblémák kezelésében: emésztési zavarok, étvágytalanság esetén nagyon jó, elűzi a puffadást, a hányingert. De cukorbetegeknek is érdemes kipróbálni, sőt idegrendszeri betegségek, szorongás esetén szintén alkalmazható.

Zöld
A színspektrum középső színe, így a harmónia jelképe. Az élet, a természet színe is egyben, ezért megnyugtat. Fáradt szemre, kimerültségre tökéletes gyógyszer, javítja a koncentrációt, nem véletlenül zöld színűek az iskolai táblák. Inkább tudati szinten hat a zöld szín, nyugalmi állapotba hoz lelkileg, érzelmileg is. Daganatos betegségek kezelésében érdemes alkalmazni, mert elősegíti az izom- és szövetgyarapodást, ellenben a túlburjánzó sejtnövekedést gátolja. Fertőtlenítő hatása elismert, a műtőszobák is szép zöldek.

Kék
Hideg szín, az ég, a végtelenség jut róla eszünkbe. Kicsit szomorkás szín, ugyanakkor nyugalmat is áraszt, így relaxációs tevékenységekre használt helyiségekben gyakori árnyalat. Azok számára szintén megnyugtató, akik tartanak a bezártságtól, vagy asztmában szenvednek, mert a kék egyfajta tágasság érzetet sugall. Amire még jó: kisgyerekeknél fogzás, zúzódások, torokgyulladás, álmatlanság, fejfájás.

Lila
A legerősebb energiával rendelkező szín, ezért erősítő hatású, legyen az testi, vagy lelki megerősödés. Emellett elsősorban a gyulladásos megbetegedéseken segít, de nyugtató, emlékezetjavító hatása sem elhanyagolható.

Vélemény, hozzászólás?